Monday, 21 July 2014

Bardzo istotny dla mnie post. Palenie i jego wpływ na dzieci!



O czym ja mam niby pisać? Przecież tyle tego jest… Od czego by tu zacząć?




No jak to? Taką oto perełeczkę znalazłam, więc się muszę koniecznie podzielić!

PALENIE rodziców i jego wpływ na dzieci - wywiad z Doktor Nancy Snyderman, (MD, NBC Redaktor Naczelny działu medycznego i członek AAO-HNS).

Tu artykuł w pełnej okazałości ale po angielsku:

P. Co to jest ‘Dym z trzeciej ręki?’

O: Termin “dym z trzeciej ręki” jest stosunkowo młody, a określa zanieczyszczenia chemiczne z dymu papierosowego, które pozostają w powietrzu i na powierzchni, nawet po ugaszeniu papierosa.Chemikalia te pozostają przez długi okres i mogą być ponownie wchłonięte przez organizm w przypadku połknięcia lub wdychania.

Z ostatnich badań przytoczonych w czasopiśmie medycznym Pediatrics wynika, że ryzyko dymu z trzeciej ręki jest raczej nieznane u badanej grupy dorosłych.Ponieważ termin jest tak nowy, naukowcy zapytali ludzi, czy zgadzają się ze stwierdzeniem, że oddychając dzisiaj powietrzem w pomieszczeniu, gdzie ludzie wczoraj palili może zaszkodzić zdrowiu niemowląt i dzieci. Tylko 65 procent osób niepalących i 43 procent palaczy zgodziło się z tym stwierdzeniem.

P. Jaka jest różnica pomiędzy dymem z trzeciej ręki a innymi pojęciami, takimi jak “bierne palenie”?

O. Istnieją zasadniczo trzy różne rodzaje zagrożenia, jakie są wytwarzane z dymu z papierosa.
Pierwszym i najbardziej oczywistym jest ten, że palacze wdychają dym bezpośrednio do płuc. Ten dym zawiera najwyższy poziom toksyn powodujących raka, ale może również powodować inne problemy zdrowotne, takie jak pogorszenie się dziąseł i zębów, lub zmniejszanie poczucia zapachu i smaku, nie licząc wielu innych. Ten dym jest bardzo niebezpieczny dla osoby palącej ale i także i niebezpieczne dla innych, gdy palacz już ten dym będzie wydychać.
Bierne palenie jest połączeniem dymu z palącego się papierosa oraz dymu wydychanego przez palacza. Znany także jako środowiskowy dym tytoniowy (ETS), może to być rozpoznany łatwo dzięki charakterystycznemu zapachowi. W ETS zidentyfikowano ponad 4000 różnych chemikaliów gdzie co najmniej 43 z tych substancji jest rakotwórcze.
Wreszcie dym z trzeciej ręki opisuje pozostałe cząsteczki dymu, które pozostają na otaczających powierzchniach, takich jak ubrania, meble i dywany (skóra, włosy - przyp mój własny, nie mogłam się powstrzymać). Badania wykazały, że tego rodzaju pozostałości są szczególnie szkodliwe dla dzieci, ponieważ dzieci często raczkują na, bawią się bądź dotykają skażonych powierzchni.

P. Jeśli palę na zewnątrz, to czy jest to wciąż szkodliwe dla mojego dziecka?

O. Tak. Nawet jeśli bezpośrednie papierosowy dym bądź też bierny nie dociera do dziecka, dym z trzeciej ręki może być uwięziony we włóknach ubrania lub we włosach (o! a nie mówiłam? ha!). Jeśli podniesiesz swoje dziecko lub gdy cię ono przytuli, cząstki dymu mogą być wchłonięte do jego ciałka. Cząstki mogą pozostawać przez długi czas, więc nawet jeśli paliłeś/łaś papierosa w godzinach porannych, a następnie nie miałeś/łaś kontaktu z dzieckiem aż do wieczora, możesz wciąż narażać je (dziecko) na wdychanie niebezpiecznych toksyn. W rzeczywistości, w jednym z badań stwierdzono, że aż 90 procent nikotyny w papierosach dymu zostaje na pobliskich powierzchniach. (!!!)
Dla twojego zdrowia, a zwłaszcza dla zdrowia dziecka najważniejsze jest to, aby rzucić palenie całkowicie.

P. Co mogę zrobić by uchronić moją rodzinę?

O. Po pierwsze, i najważniejsze, jeśli palisz, przestań. W razie potrzeby skonsultuj się z lekarzem w celu uzyskania pomocy. Istnieje wiele nowych dostępnych zasobów, które pomogą Ci wyjść z nałogu poprzez farmaceutyki (NIE POLECAM oczywiście) aż do grupy wsparcia (to już bardziej, choć osobiście uważam, żę tylko MY jesteśmy w stanie poradzić sobie z każdym problemem - medytacja to wspaniałe medium do osiągania zamierzonych celów! -przyp. moj własny rzecz jasna)

Należy również rozważyć zakaz palenia w domu i samochodzie. Nie pozwalaj nikomu palić w dowolnym miejscu w domu lub w dowolnym momencie w samochodzie. Badania wykazały, że rodzice, którzy egzekwują zakaz palenia w domu mają nastolatki, które nie chcą eksperymentować z papierosami.

Wreszcie, jeśli regularne palenie w domu było praktykowane, należy rozważyć wymienienie tanich przedmiotów takich jak poduszki, dywaniki i zasłony. Dla przedmiotów, takich jak kanapy i dywany, należy rozważyć dokładne czyszczenie parą, które może pomóc zmniejszyć ilość niebezpiecznych cząstek, zanieczyszczeń i alergenów, które wciąż mogą (i są) być uwięzione w ich włóknach.

KONIEC. Ale tylko wywiadu, choć według mnie był naprawdę świetny! Na temat papierosów, egoistycznych wyborów i zdrowia dzieci można by pisać, i pisać, i pisać, i robić potem z tego papier marche i ulepić konia Trojańskiego, jeśli nadarzyłaby się ku temu okazja i potrzeba.
Myślę jednak, że zakończymy na razie dywagacje na ten temat, choć nie mówię, że do niego wkrótce nie powrócę...

Nie palcie proszę! Dacie radę, są fajniejsze rzeczy żeby robić, niż 'na coś umierać'! A zresztą, Fabio ma rację - usta zostały stworzone do ciekawszych celów niż wdychanie 7000 toksyn! Nie ma nic seksownego w paleniu, a fu. Tak tak, wg mnie, bo piszę przecież ja. Panie Prezesie. Żeby nie było urażeń i obrażeń i takich tam. Buziole Kochani!! Powodzenia w rzuceniu tego okropieństwa!


2 comments:

Adrian Pawlak said...
This comment has been removed by the author.
Adrian Pawlak said...

Dym papierosowy jest bardzo szkodliwy dla nie palących i ma drażniący zapach. Aby się go pozbyć możemy w tym celu zastosować neutralizatory zapachu https://neutralizatoryzapachu.pl/. W sprzedaży dostępne są różne preparaty i urządzenia, które doskonale radzą sobie z uciążliwą wonią. W większych przestrzeniach wykorzystuje się też specjalistyczny sprzęt, który jest przeznaczony do profesjonalnego użytku.

Post a Comment